Aktualności

21.05.2024

Ruszają nowe oznakowania drogowe

W kraju pojawiły się nowe wdrożenia oznakowań drogowych. Należą do nich między innymi żeliwne punktowe elementy odblaskowe, które są umieszczane w asfalcie i mają wbudowane odbłyśniki. Ta nowa implementacja sprawdziła się wyjątkowo dobrze przed progami zwalniającymi.

Punktowe elementy odblaskowe są bardzo trwałe, gdyż przylegają niemal płasko do podłoża. Wytrzymują duży ruch i odśnieżanie. Dużą zaletą jest także to, że przy wymianie elementu odblaskowego nie trzeba demontować żeliwnej osłony. Te oznakowania drogowe zostały już umieszczone w Hafnafjörður i na Vesturlandsveg w pobliżu Orkuny. Na załączonym zdjęciu pracownicy EI Parking i służby drogowe instalują nowe kocie oczka na Hvaleyrbraut w Hafnarfjörður.

Duże zainteresowanie – duże bezpieczeństwo

„Zainteresowanie tymi oznaczeniami drogowymi jest duże, a przede wszystkim zapewniają ogromne bezpieczeństwo. Punktowe elementy odblaskowe zostały już umieszczone w Hafnarfjörður i na Vesturlandsveg w pobliżu Orkuny. Następnie pod koniec miesiąca zainstalowaliśmy PEO na dwóch przejściach dla pieszych w Keflavíku. W ciągu najbliższych dni odbędzie się spotkanie z Zarządem Dróg, a później z przedstawicielami miasta Reykjavík. Wiele się dzieje w tej kwestii i nie trzeba dodawać, że nadchodzą ekscytujące czasy” – powiedział Eythór Eythórsson, osoba kontaktowa polskiego producenta PUP Euroasflat Sp. z o.o. w Islandii, pracująca dla EI Parking i oznakowania dróg. Posiada kilkadziesiąt lat wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.

Eythór powiedział, że PEO S-2 NP zostały już zainstalowane w Polsce i Rosji, a także w innych miejscach w Europie. Również w Chile w Ameryce Południowej. Dużą satysfakcję daje fakt, że to rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Inteligentny system przejść dla pieszych SmartPass

Jednym z rozwiązań w zakresie oznakowania dróg jest inteligentny system przejść dla pieszych SmartPass, który informuje kierowców o obecności pieszych na skrzyżowaniach poprzez miganie zsynchronizowanych świateł LED w stronę kierowcy. To rozwiązanie można rozbudować o dodatkowe moduły takie jak audio i monitoring. SmartPass skutecznie poprawia warunki transportu publicznego, zmniejsza liczbę wypadków i skraca czas oczekiwania pieszych, przyczyniając się do tworzenia bezpieczniejszych i bardziej wydajnych przestrzeni miejskich. Wpisuje się to w kontekst rozwoju inteligentnych miast.

Punktowy element odblaskowy S-2 NP

Jest to druga wersja S-2 NP w obudowie żeliwnej, która nie tylko zapewnia doskonałą widoczność na drodze, ale jest także wyjątkowo trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Wymienny odblask i jego kształt zapewniają łatwość konserwacji i zwiększoną odporność na uszkodzenia, co skutkuje długotrwałą ochroną odblasku przed uszkodzeniami powodowanymi przez pojazdy. Jest to rozwiązanie, które nie tylko poprawia bezpieczeństwo na drodze, ale także obniża koszty eksploatacji, jak podano w opisie.

Rewolucyjne rozwiązanie ASE System zwiększające bezpieczeństwo na drodze

Warto wspomnieć także o Systemie ASE, który jest rewolucyjnym rozwiązaniem znacząco zwiększającym bezpieczeństwo na drodze. Skraca drogę hamowania pojazdu nawet o 30% w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jego zdolność do przystosowania się do różnych typów terenu sprawia, że ​​system ASE jest niezawodny, zwłaszcza w pobliżu chodników. Jest to zatem inwestycja w bezpieczne drogi przyszłości.

Aktywne oświetlenie ALE na przejściach dla pieszych

Aktywne oświetlenie ALE to kolejna realizacja będąca rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo pieszych. Dzięki czujnikom ruchu urządzenie automatycznie dostosowuje jasność oświetlenia. Zapala się z pełną mocą tylko wtedy, gdy pieszy znajduje się na przejściu dla pieszych. Oświetlenie zwiększa widoczność i jednocześnie oszczędza energię. Aktywne oświetlenie ALE zapewnia optymalne oświetlenie w każdych warunkach.

Źródło: https://www.fib.is/is/um-fib/frettir/nyjar-vegmerkingar-rydja-ser-til-rums